top of page

Stomatologia dziecięca

Każde dziecko odczuwa lęk przed nieznanym, dlatego pierwsza wizyta u stomatologa ma ogromne znaczenie dla późniejszego nastawienia do leczenia.  Wspólnymi siłami możemy sprawić, aby wizyty  dentysty były przyjemnym spotkaniem, a nie tylko niemiłym obowiązkiem.

#dzieckoudentysty (3).png
#dzieckoudentysty (5).png

LAKOWANIE

Lakowanie to zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Polega na zalaniu głębokich bruzd w zębach trzonowych (czasem również przedtrzonowych) specjalnym preparatem nazywanym lakiem. Lak posiada właściwości zabezpieczające ząb przed rozwojem zmian próchnicowych, zapobiega także gromadzeniu się resztek pokarmowych na powierzchni zęba. Lakować można zarówno zęby stałe jak i mleczne. Zabieg lakowania polega na oczyszczeniu zęba specjalną szczoteczką i pastą, a następnie pokryciu lakiem. Jest to całkowicie bezbolesne.

FLUORYZACJA

Fluoryzacja polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru, po uprzednim oczyszczeniu zębów szczotką i pastą. Fluor, wbudowując się w powierzchnię szkliwa, powoduje jej wzmocnienie i zwiększa odporność na próchnicę. U dzieci z wysokim ryzykiem próchnicy warto wykonywać zabieg nawet raz na 3 miesiące.

#dzieckoudentysty (4).png
znieczulenie1.jpg

LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW MLECZNYCH

Zdarza się, że ubytek w mleczaku jest już na tyle głęboki, że penetruje do miazgi, czyli tzw. nerwu. Często powoduje to u dzieci samoistne dolegliwości bólowe i jedynym wyjściem jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów, a następnie wypełnieniu ich specjalną pastą. Na koniec należy odbudować tkanki zęba, czyli założyć stałe wypełnienie. Zabieg taki przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu i w przeciwieństwie do leczenia kanałowego zębów stałych jest dość szybki. Dzięki takiemu leczeniu często jest możliwe zachowanie zęba przez długie lata i np. uniknięcie problemów ortodontycznych, które mogą się pojawić po przedwczesnym usunięciu zęba mlecznego.

DELIKATNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE

W naszym gabinecie u dzieci, zamiast tradycyjnych zastrzyków, stosujemy zawsze delikatne znieczulenie komputerowe. Urządzenie posiada specjalny mikroprocesor który pozwala na powolne podawanie środka znieczulającego, co minimalizuje ból i nieprzyjemne odczucia.

bottom of page