Leczenie kanałowe
Daj swoim zębom drugą szansę – uratuj je z nami przed usunięciem!
Co to jest leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) to zabieg stomatologiczny, który ma uratować poważnie uszkodzony lub zainfekowany ząb. Jest on konieczny, gdy miazga zębowa – miękka tkanka wewnątrz zęba zawierająca nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną – ulegnie zapaleniu lub zakażeniu.
Endodoncja jest ostatnim ratunkiem przed usunięciem zęba.
Jakie są wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe to ostateczność, rozwiązanie, na które stawia się, kiedy inne metody leczenia są nieskuteczne, a chcemy uratować Twój ząb przed usunięciem (ekstrakcją).
Endodoncja jest więc niezbędna przede wszystkim, gdy:
-
masz zaawansowane ubytki próchnicowe, które sięgają głębokich warstw zęba lub jego miazgi;
-
doświadczasz zapalenia lub martwicy miazgi, które objawiają się m.in. bólem, obrzękiem, nadwrażliwością zęba na zimno lub ciepło, zmianą koloru zęba czy bólem przy podczas nacisku na ząb;
-
masz mocno uszkodzony lub pęknięty ząb;
-
doświadczasz zapalenie przyzębia, czyli stanu zapalnego tkanek otaczających zęby;
-
doszło u Ciebie do naruszenia miazgi w wyniku leczenia próchnicy;
-
zmagasz się z bruksizmem i w jego wyniku doszło do nadmiernego starcia powierzchni zębów;
-
doświadczasz paradontozy (długotrwałego zapalenia dziąseł).
Pamiętaj, że to jedynie wybrane, najczęstsze wskazania do leczenia endodontycznego. Jeśli doświadczasz niepokojących objawów lub po prostu chcesz skonsultować swój przypadek, odwiedź nasz gabinet w Gdyni. Zdiagnozujemy Twoje zęby i powiemy, z jakim zabiegiem odzyskasz zdrowie i codzienny komfort.
Jak przebiega leczenie kanałowe w FloralDent
Wiesz, że potrzebujesz leczenia kanałowego? Zapraszamy Cię do naszego gabinetu FloralDent w Gdyni.
Nasz lekarz stomatolog zaprosi Cię do gabinetu, gdzie zdiagnozuje Twoje zęby. Wykona zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić stopień zainfekowania zęba lub zębów i zaplanować leczenie.
Jeśli ząb zakwalifikuje się do endodoncji, dentysta przystąpi do kolejnego kroku: znieczulenia.
Następnie zabezpieczy ząb koferdamem. To cienka guma, która izoluje miejsce zabiegu od pozostałej części jamy ustnej. Dzięki niej miejsce zabiegu jest sterylne: bakterie nie mają dostępu do leczonego zęba. Jednocześnie chroni dziąsła przed podrażnieniem środkami chemicznymi używanymi podczas zabiegu i dostaniu się preparatów do układu pokarmowego.
Gdy znieczulenie zacznie działać i jama ustna będzie zabezpieczona, lekarz stomatolog otworzy ząb, aby uzyskać dostęp do miazgi.
Za pomocą specjalnych narzędzi, pod mikroskopem usuwa uszkodzoną lub zainfekowaną miazgę z komory zęba i jego kanałów. Użycie mikroskopu zwiększa precyzję zabiegu i jego skuteczność.
Dalej dentysta kształtuje kanały przy pomocy specjalnych narzędzi: nieznacznie je poszerza, aby ułatwić ich wypełnienie. Następnie je oczyszcza i dezynfekuje, by usunąć z nich wszelkie bakterie i zanieczyszczenia, które mogły pojawić się w wyniku usuwania miazgi.
Przygotowane kanały dentysta wypełnia specjalnym materiałem: ciekłą gutaperką. Dzięki temu, że jest on biokompatybilny jest bezpieczny dla organizmu: nie wywołuje podrażnień czy alergii.
Po uzupełnieniu kanałów stomatolog wykonuje zdjęcie RTG, aby upewnić się, że wszystkie szczeliny zostały wypełnione.
Następnie zamyka ząb tymczasowym lub stałym wypełnieniem. W przypadku mocno uszkodzonego zęba lekarz może zadecydować o konieczności założenia korony protetycznej, aby przywrócić funkcjonalność zęba.
Kilka godzin po zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie, możesz odczuwać niewielki ból. (W końcu leczenie endodontyczne to zabieg na głębokich, mocno unerwionych częściach zęba). Jeśli przeszkadza Ci on w codziennych obowiązkach, możesz uśmierzyć go dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
O postępowaniu w razie bólu poinformuje Cię po zabiegu dentysta.
Dyskomfort pozabiegowy może utrzymywać się do kilku dni. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny i to, jak będziesz reagować po leczeniu kanałowym, zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji.
Czy leczenie kanałowe boli?
To naturalne, że możesz obawiać się leczenia kanałowego, szczególnie w kwestii bólu. Nie musisz się jednak bać: leczenie kanałowe odbywa się pod znieczuleniem, dlatego jest bezbolesne. Podczas zabiegu możesz odczuwać pewien dyskomfort, ale nic więcej.
Ile trwa leczenie kanałowe
Długość leczenia kanałowego i liczba wizyt w ramach endodoncji zależy od stopnia zaawansowania stanu chorobowego i liczby kanałów.
Dzięki nowoczesnej technologii leczenia najczęściej zabieg trwa od godziny do dwóch godzin. Mogą się jednak zdarzyć przypadki, które będą wymagały więcej czasu. Dla wygody pacjenta i lekarza rozkłada się takie leczenia na kilka wizyt.
Reendo, czyli kiedy trzeba powtórzyć leczenie kanałowe
Zdarza się, że leczenie kanałowe musi zostać wykonane ponownie. Kiedy?
-
Boli Cię ząb, który był leczony kanałowo.
-
W ramach pierwszej endodoncji zostały użyte słabej jakości materiały wypełniające.
-
Kanał lub kanały zęba nie zostały odpowiednio wypełnione (występują w nich niewypełnione przestrzenie).
-
Podczas pierwszej endodoncji lekarz przeoczył dodatkowy kanał.
-
Pojawił się stan zapalny zęba i tkanek okołowierzchołkowych.
-
Występuje obrzęk tkanek wokół zęba.
-
Pękła korona zęba.
-
Pojawiły się wysięki ropne.
O potrzebie ponownego przeprowadzenia leczenia kanałowego decyduje lekarz stomatolog po konsultacji z Tobą i obrazowemu zdiagnozowaniu zęba.
Powtórne leczenie endodontyczne wygląda podobnie jak pierwsze: lekarz znieczula miejsce zabiegu, usuwa wypełnienie korony i kanałów, czyści kanały i ponownie wypełnia i odbudowuje ząb.
Daj szansę swoim zębom w FloralDent w Gdyni!
Uratuj swoje zęby przed usunięciem: umów się na leczenie kanałowe w naszym gabinecie w Gdyni. Nasi lekarze i asystenci zaopiekują się Tobą, abyś w komforcie spędził wizyty w FloralDent, i odzyskał pełną funkcjonalność swojej jamy ustnej.
Nie odkładaj w czasie wizyty u stomatologa: postaw na zdrowie i życie bez bólu.
Leczenie kanałowe w FloralDent - cennik:
-
Ząb 1-kanałowy: 800 zł
-
Ząb 2-kanałowy: 1200 zł
-
Ząb 3-kanałowy: 1600 zł
-
Kanał dodatkowy: 200 zł
-
Powtórne leczenie kanałowe: +20% ceny leczenia kanałowego
-
Wizyta bólowa z przygotowaniem zęba do leczenia kanałowego: 400 zł
-
Odbudowa ścian zęba do leczenia kanałowego: 200 zł
-
Usunięcie narzędzia/przeszkody z kanału: 200-400 zł
-
Włókno szklane: 300 zł/1szt